Müstakil Ev İçin Güneş Paneli Fiyatları

Ülkemizin güneş alım süresinin uzun olması, müstakil ev için güneş paneli talebini arttırmış durumdadır. Özellikle tek tapu arsalar üzerine yapılan bağ ve bahçe evleri eğer şehir elektrik altyapısından uzak ise öncelikli tercih güneş panelleri olmaktadır. Bunun nedeni ise jeneratör veya rüzgar enerjisinden üretilen enerjinin maliyetli olması veya yetersiz kalmasıdır. Güneş açılarının ülke arazilerinde elektrik üretimine elverişli olması sonucu en mantıklı yatırım olarak görülmesine neden olmaktadır.


Müstakil ev için tercih edeceğiniz panellerin tam maliyet hesabı, panellerin boyutları, türü ve yerleştirilecek alanın metrekaresi ile doğru orantılıdır. İşçilik ve kurulum maliyetleri sizin evinizin bulunduğu yerlerde orantılı olarak değişkenlik göstermekte bunun yanında döviz kurlarında yaşanılacak bir artış sonucu fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.


Şimdi asıl konumuza dönecek olursak fotovoltaik paneller yani solar hücreler yenilenebilir enerji kaynaklarından olması sebebi ile doğa ve çevre dostudur. Bu nedenle her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmektedir. Konumuzun başında da bahsettiğimiz gibi ülkemiz de güneş alınımın süresinin çok uzun olması panellerden üretilecek enerjinin de fazla olmasına neden olmaktadır. Güneş panelleri bağlatan bir aile ortalama yıllık 7000tl gibi bir fatura ödemekten kurtulacaktır. Enerji fiyatlarının artması sebebiyle faturalarında yükseldiği gözlenmekte olup bu nedenle insanlar güneş panellerini müstakil evlerinde de tercih etmektedir. Küresel krizlerin yaklaşması ve iklimlerin değişmesi sonucu fosil yakıtların önemi azalmış ve güneş enerji sistemlerine olan ilgi ve alaka artmıştır.

Bir Ev İçin Gerekli Güneş Paneli Maliyeti Nedir ?


Genellikle ortalama bir ev için gerekli olan enerji tüketimi yaklaşık olarak 4kw dır. Bu panellerin sayısı kullanılacak ekipman ve işçiliğe göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Güneş paneli markası , İnvertör ( doğru akımdan alternatif akıma elektriği çeviren bir ara ekipmandır) , montaj ve kurulumunda içerisinde olduğu bir fiyatlandırma yapılması gerekmektedir.


Ancak daha büyük bir sistem ve daha fazla evde elektrikli cihaz çalıştırmak isterseniz rakamlar artış gösterecektir. Yüksek enerji üreten sistemler genelde zaman içinde sizlerin daha fazla kar etmenizi sağlar ürettikleri enerji sayesinde aslında burda anlatmak istediğim 3kw lık bir sistemin kurulum maliyeti 5-6kw lık bir sisteme göre ucuzdur ancak yüksek kw sahip sistemler enerji tasarrufu ve kullanım açısından daha avantajlı olacaktır.

Güneş paneli maliyetlerini daha net anlamak için farklı bileşenleri parçalara ayıralım:

Güneş panelleri: Panellerin kendileri genellikle maliyetin yaklaşık %25 ila %30’unu oluşturur. Fiyat büyük ölçüde verimliliklerine ve kapasitelerine bağlıdır. Daha verimli paneller genellikle daha pahalıdır ancak aynı miktarda güneş ışığından daha fazla elektrik üretebilirler.
İnvertör: İnvertör genellikle toplam maliyetin %10 ila %20’sini oluşturur. İki ana tip vardır – dizi invertörleri ve mikro invertörler. Mikro invertörler daha pahalıdır ancak özellikle çatınızın bir kısmı gölgeliyse sistemin verimliliğini artırabilir. Tipik olarak invertörlerin kullanım ömrü yaklaşık 10 yıldır.
Kurulum ve montaj donanımı: Bu maliyetler mülkünüzün özelliklerine ve kurulum için seçtiğiniz firmaya göre değişmekle birlikte fiyatın %20’si civarındadır.
Ek maliyetler: Depolama pilleri, güneş izleme sistemleri veya mülkünüzün elektrik sistemindeki gerekli yükseltmeler gibi öğeler nihai maliyete katkıda bulunabilir.
Bu tablo, mülk ve sistem büyüklüğüne göre ayrılmış ortalama güneş enerjisi sistemi maliyetlerini ve yıllık olarak ve 25 yıl boyunca ne kadar tasarruf edebileceğinizi gösterir. Ancak bunların ortalama fiyatlar olduğunu ve gerçek maliyetlerin değişebileceğini unutmamak önemlidir. Fiyatlar panellerin verimliliğine, mülkünüzün özelliklerine ve seçilen kurulumcuya bağlı olarak dalgalanırken, potansiyel tasarruflar en güncel elektrik fiyatlarına bağlıdır.

İşçilik ve kurulum maliyeti nedir?


Bir güneş enerjisi sistemi için fiyat teklifi aldığınızda, bu genellikle işçilik maliyetlerini içerir, ancak kaba bir kılavuz olarak, fiyatlar kurulumcu başına günlük dolar bazlı değişebilir. Bir sistemi kurmak için gereken süre genellikle sistemin boyutuna ve çatının erişilebilirliğine bağlıdır.
Çatı erişiminin kolay olması koşuluyla 3kW’lık küçük bir sistemin kurulumu bir gün sürebilir; 4-5kW’lık bir sistem üç ila dört gün sürebilirken, 6kW’lık büyük bir sistemin kurulumu iki kişilik bir ekibin beş gün veya daha fazla zamanını alabilir.


Çoğu güneş paneli üreticisi, panellerin 25 yıl sonra nominal gücünün en az %80-90’ını üreteceğine dair bir performans garantisi sunar. Birçok kurulum ayrıca, genellikle 10 yıl süren ve kurulumdaki her türlü kusur veya sorunu kapsayan bir işçilik garantisi de sağlar.

About BorLak

Check Also

mini güneş paneli

Mini Güneş Paneli Fiyatları

Gün geçtikçe artan ve güneş paneli kullanarak enerji üretiminin tüm evlere yayılması neticesinden güneşten enerji …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir