Güneş Panellerinin çalışması için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç var mı?

Güneş panellerinin doğrudan güneş ışığı aldıklarında en etkili olduğunu öğrenmek sürpriz olmayacaktır, ancak güneş panellerinin enerji üretmesi için doğrudan güneş ışığına gerek yoktur. Gölge, bulutlar, yağmur ve kar, güneş paneli sisteminin çıkışını azaltabilir ancak hem doğrudan hem de dolaylı güneş ışığı elektrik üretir.

Güneş panelleri doğrudan güneş ışığında en iyi şekilde çalışır ancak bulutlu günlerde ve kısmi gölgede de çalışabilirler. Bunun nedeni fotovoltaik (PV) panellerin elektrik üretmek için foton adı verilen ışık parçacıklarını kullanmasıdır. Fotonlar doğrudan ve dolaylı güneş ışığında mevcuttur, dolayısıyla güneş panelleri her iki durumda da çalışabilir.

Düşük ışık ayarlarında performans gösterebilmelerine rağmen, her gün makul miktarda doğrudan güneş ışığı almaları durumunda güneş panellerinizden en iyi şekilde yararlanacaksınız. Güneş panellerinin tam olarak ne kadar doğrudan güneş ışığına ihtiyacı var? İdeal olarak güneş panellerinizin günde en az dört saat doğrudan güneş ışığı alması gerekir.

Bazı yerlerde doğrudan güneş ışığı her zaman mevcut olmayabilir. Güneş panelleri yakındaki binalar, ağaçlar veya yağmur, kar veya bulut örtüsü gibi hava koşulları nedeniyle güneşten korunabilir. Bu koşullar fotovoltaik (PV) güneş paneli sistemlerini nasıl etkiler? Güneş paneli kurulup kurulmayacağına karar verirken gölge, hava durumu gibi faktörlere ne kadar ağırlık verilmeli? 

Güneş panelleri doğrudan güneş ışığı altında en verimli şekilde çalışır, ancak güneş ışığı olmadan da çalışabilirler. Neden? Çünkü güneş enerjisinin güneş panellerinin elektrik ürettiği kısmı olan fotonlar hem doğrudan hem de dolaylı güneş ışığında bulunur. Güneş panelleri dolaylı güneş ışığıyla çalışabilir ancak o kadar güç üretemezler. Dolaylı güneş ışığı, güneş paneline çarpmadan önce başka bir yüzeyden yansıyan güneş ışığıdır. Bu tür ışık hala güneş panelleri için kullanılabilir ancak doğrudan güneş ışığı kadar etkili olmayacaktır.

Yaygın İnanışın Aksine Güneş Panelleri Gölgede Çalışabilir

Gölge, güneş paneli performansını engeller ancak bu , çatınız gün boyunca biraz gölge alıyorsa  evdeki güneş panellerinden yararlanamayacağınız anlamına gelmez .

Gölgenin güneş panelleriniz üzerindeki etkisini belirleyen iki ana faktör vardır: 

1. Gölgenin miktarı ve süresi. 

Panelleriniz gölgede ne kadar uzun süre kalırsa elektrik üretimindeki düşüş o kadar fazla olacaktır. Ancak güneş ışığı ve gölge seviyeleri gün boyunca önemli ölçüde değişebilir. Örneğin panelleriniz sabah gölgeli ise öğleden sonra bol güneş ışığı alabilir ve yeterli elektrik üretimine olanak sağlayabilir. 

2. Sisteminizin kullandığı invertör tipi. 

Solar invertörler, panellerinizin yakaladığı (doğru akım) DC elektriğini, evinize güç sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz şey olan (alternatif akım) AC elektriğine dönüştürür . 

İki ana invertör türü vardır: dizi invertörleri ve mikro invertörler. Merkezi bir dizi invertör kullanılıyorsa, bir paneldeki gölge tüm sistemin elektrik çıkışını etkileyecektir. Ancak bir mikro invertör sisteminde, bir paneldeki gölge yalnızca o tek paneli etkileyecektir, dolayısıyla sistemin genel performansı üzerinde çok daha az etki olacaktır. 

Güneş panelleri gölgeli koşullarda elektrik üretebilir mi?

Güneş panelleri şebekeye olan bağımlılığınızı azaltmanın ve enerji faturanızdan tasarruf etmenin harika bir yoludur, ancak çok gölgeli bir bölgede yaşıyorsanız ne olur? Güneş panelleri gölgeli koşullarda hala elektrik üretebilir mi? 

Cevap evet; gölgeli güneş panelleri elektrik üretebilir. Ancak doğrudan güneş ışığı altında üretebilecekleri kadar güç üretemezler. Evinizi gölgeleyen çok sayıda ağaç veya başka bina varsa, daha güneşli bir bölgede yaşayan biriyle aynı miktarda elektrik elde etmek için daha büyük bir güneş paneli sistemi kurmanız gerekebilir .

Deneyimli bir güneş enerjisi kurulumu uzmanı, çatınızın alacağı yıllık gölge miktarını tahmin edebilir, güneş panellerinizin enerji çıkış potansiyelini değerlendirebilir, güneş sisteminizin kendi masrafını çıkarması için gereken süreyi tahmin edebilir ve sizin için en iyi sistemi tasarlayabilir. çatı. Tahmini enerji, hava durumu, enerji verileri, saha koşulları ve güneş panellerinizin belirli eğimi ve yönü kullanılarak gelişmiş bir yazılım kullanılarak belirlenir.

Bulutlar güneş panellerini nasıl etkiler?

Doğrudan güneş ışığı alan güneş panellerinin güneş ışınlarını enerjiye dönüştürdüğü bir sır değil. Peki bulutlu koşullarda ne olur? Bulutlar güneş paneli sisteminin enerji üretme yeteneğini etkiler mi? Evet, bulutlar fark yaratır. Etkileri bulutların türüne ve atmosferdeki konumuna bağlıdır.

Güneş ışığı, ısı ve radyasyon kalın, alçak bulutlardan yansır ve uzayda kaybolur. Daha ince, yüksek irtifalı bulutlar, güneş ışınımının çoğunun çatı panellerinize ulaşmasını sağlar. Bazı bulutlu koşullar aslında güneş enerjisi üretimi için ideal olabilir. “Bulut merceklenmesi” olarak bilinen bir olay nedeniyle, yüksek irtifa bulutlarındaki buz kristalleri, bulutların bir mercek görevi görerek güneş ışığını büyütmesine neden olur.

About BorLak

Check Also

mini güneş paneli

Mini Güneş Paneli Fiyatları

Gün geçtikçe artan ve güneş paneli kullanarak enerji üretiminin tüm evlere yayılması neticesinden güneşten enerji …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir