Bir Ev İçin Kaç kW Güneş Paneli Gerekli?

Ev sahiplerinin güneş enerjisine geçerken sordukları ilk sorulardan biri “Evime enerji sağlamak için kaç tane güneş paneline ihtiyacım var?”

Herhangi bir güneş enerjisi projesinin hedefi %100 elektrik dengelemesi ve maksimum tasarruf olmalıdır; çatıya mümkün olduğunca çok sayıda panel sığdırmak zorunlu değildir. Yani bir eve güç sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz panel sayısı üç ana faktöre göre değişir:

  • Elektrik tüketimi
  • güneşe maruz kalma
  • Güneş paneli güç derecesi

Bu makalede, evinize güç sağlamak için kaç panele ihtiyaç duyacağınızı manuel olarak nasıl hesaplayacağınızı göstereceğiz. Panel sayısına ilişkin bir tahminde bulunduğunuzda, evinizin güneş enerjisi maliyetlerinin ne kadar olduğunu ve elektrik faturalarından ne kadar tasarruf edebileceğinizi hesaplamaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Matematiği atlamayı tercih ediyorsanız, özel bir güneş enerjisi sistemi tasarlamak için bir Enerji Danışmanı ile bağlantı kurun.

Bir eve enerji sağlamak için kaç tane güneş paneline ihtiyacınız var?

Evden eve değişmekle birlikte, ABD’deki haneler ortalama yıllık elektrik tüketimini tamamen dengelemek için genellikle 10 ila 20 güneş paneline ihtiyaç duyuyor.

Çoğu güneş enerjisi projesinin hedefi elektrik faturanızı %100 dengelemektir, böylece güneş enerjisi sisteminiz ortalama elektrik kullanımınıza uyacak şekilde boyutlandırılır. Evinize güç sağlamak için kaç tane güneş panelinin gerekli olduğuna dair bir tahminde bulunmak için kullanabileceğiniz temel bir denklem:

Güneş paneli gücü x yoğun güneş saati x panel sayısı = günlük elektrik kullanımı

Açıkçası, elektrik kullanımı, yoğun güneş saatleri ve panel gücü herkes için farklı olacaktır. Buraya cebir yapmaya gelmediğiniz için, her bir değişkeni nasıl çözeceğimizi ve ulusal ortalamalara dayalı bir örnek senaryoyu nasıl inceleyeceğimizi inceleyeceğiz.

Bu kullanımın eyaletten eyalete biraz değiştiğini unutmamak önemlidir. Örneğin, ortalama günlük kullanım Hawaii’de ~18 kWh ve Louisiana’da 40 kWh idi; bu oldukça yaygın bir orandır. Ancak örneğimizde rakam olarak ulusal ortalama günlük 30 kWh’yi kullanacağız.

Günlük elektrik kullanımınızı bulmanın en kolay yolu, güncel elektrik faturalarından bazılarını araştırmaktır. Faturanız 30 günlük kullanımınızı (veya ödeme süreniz ne olursa olsun) göstermelidir ve bunu günlük elektrik tüketiminiz hakkında fikir edinmek için kullanabilirsiniz. Dönem içindeki toplam kullanımı alın ve gün sayısına bölün.

Elektrik kullanımı aydan aya değişiklik gösterir; dolayısıyla ne kadar çok faturanın ortalamasını alırsanız hesaplamanız o kadar doğru olur.

Günlük elektrik kullanımınızı belirledikten sonraki adım, sisteminizin günde kaç yoğun güneş saati alacağını hesaplamaktır!

Ardından, konumunuzun kaç yoğun güneş saatine sahip olduğunu belirleyin

Evinize güç sağlamak için kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olduğunu belirlemede büyük bir faktör , yoğun güneş saatleri olarak bilinen aldığınız güneş ışığı miktarıdır .

Güneşin en yoğun olduğu saat, güneş ışığı yoğunluğunun (güneş ışınımı olarak bilinir) metrekare başına ortalama 1.000 watt veya 1 kW/m2 olduğu

Son olarak bir güneş paneli güç derecesi seçin

Son değişken ise her güneş panelinin güneş ışığının yoğun olduğu saat başına ne kadar elektrik üretebileceğidir. Buna güç derecesi denir ve Watt cinsinden ölçülür.

Güneş paneli güç değerleri 250W ile 450W arasında değişmektedir. Solar.com satış verilerine göre 400W, açık ara en popüler güç değeridir ve çıkış ile Watt Başına Fiyat (PPW) arasında mükemmel bir denge sağlar .

Çatı alanınız sınırlıysa daha az panel kullanmak için daha yüksek bir güç değerini düşünebilirsiniz. Panel başına daha az harcamak istiyorsanız daha düşük bir watt değeri düşünebilirsiniz. Herkesin farklı hedefleri vardır ve ihtiyaçlarınıza en uygun panelleri seçmekten çekinmeyin.

Örnek senaryomuzun amaçları doğrultusunda 400W paneller kullanacağız.

İlgili okuma: Eviniz için Güneş Panelleri Nasıl Seçilir?

Bir eve enerji sağlamak için kaç tane güneş paneli gerektiğini hesaplayın

Artık üç değişkenimiz olduğuna göre, bir eve enerji sağlamak için kaç tane güneş paneli gerektiğini hesaplayabiliriz.

  • Günlük elektrik tüketimi: 30 kWh (30.000 Watt-saat)
  • Ortalama yoğun güneş saati: Günde 4,5 saat
  • Ortalama panel gücü: 400W

Güneş paneli sayısını bulmak için yukarıdaki denklemi şu şekilde yeniden yazabiliriz:

Günlük elektrik tüketimi / pik güneş saatleri / panel gücü = güneş paneli sayısı

Şimdi örnek rakamlarımızı yerine koyalım:

30.000 Watt-saat / 4,5 zirve güneş saati / 400W = 16,66 panel

Toparlarsak, ortalama bir Amerikan hanesine güç sağlamak ve %100 elektrik dengeleme hedefine ulaşmak için 17 güneş paneli gerekiyor.

Şimdi ulusal ortalamalardan bahsettiğimize göre, Bu arada, solar.com’dan satın alınan güneş enerjisi sistemlerinden elde edilen elektriğin ortalama fiyatı kilovatsaat başına 6 ila 8 sent arasında. Kilovat saat.

Orada matematik yapmana izin vereceğim.

About BorLak

Check Also

mini güneş paneli

Mini Güneş Paneli Fiyatları

Gün geçtikçe artan ve güneş paneli kullanarak enerji üretiminin tüm evlere yayılması neticesinden güneşten enerji …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir