1 Adet Güneş Paneli Neleri Çalıştırır?

Güneş panellerinin günümüzde mevcut boyutlarının değişkenlik göstermesi birçok kolaylık sağlamaktadır. Elektronik cihazlardan olan telefonların veya şarj etmek isteyenler için özellikle 50 watt’lık taşınabilir portatif güneş panelleri isteklerinize göre sizlere en uygun çözümü sunacaktır ve yeterli olacaktır. Elektrik şebekesinden bağımsız olarak karavan veya çatı üstü paneller için ise 300 watt’lık panellerin kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır.

100 watt’lık bir güneş paneliyle ne çalıştırabilirsiniz?

Günde 8 saat güneş ışığı alan 100 watt’lık bir panel, günde neredeyse 1 kilo watt saat enerji üretecektir. Bunu yılın 365 günüyle çarparsak, yılda yaklaşık 365 kilo watt saat güneş enerjisi üretimi elde ediyoruz. Kısacası her panel yılda 365 kilovatsaat enerji sağlayacak.

Tüm farklı senaryolar göz önüne alındığında, dizüstü bilgisayarlar, fanlar ve ışıklar da dahil olmak üzere 100 watt’lık güneş panelleriyle etkili bir şekilde çalışabilen cihaz ve cihazların hala uzun bir listesi var.

Tek bir 100 watt’lık güneş paneliyle nelere güç verip veremeyeceğiniz konusunda doğru bir hesaplama elde etmek için, günlük veya aylık çıkışı (yani güneş paneli için 1 kWh/gün) bir cihazın ihtiyaçlarıyla karşılaştırmanız gerekir ( Bir buzdolabı için 3,8 kWh/gün). Bu örnekte 100 watt’lık bir güneş paneli buzdolabına güç sağlamak için yeterli olmayacaktır. Öte yandan bir dizüstü bilgisayar saatte yaklaşık 60 watt tüketir. Bu, 100 watt’lık bir güneş panelinin bu ihtiyaçları karşılamaya uygun olacağı anlamına gelir.

100w 12v güneş paneli kaç amper üretir?

Amper hesaplamak için amper x volt = watt denklemini hatırlayın. Bu örnekte amper x 12 volt = 100 watt. Bunu kullanarak 100 watt’lık bir panelin 8 amper üreteceğini öğreniyoruz.

Şebekeden çıkmak için kaç tane güneş paneline ihtiyacım var? 

Bu örnekte, diyelim ki 100 watt’lık güneş panellerimiz var ve evinize güç sağlamak istiyorsunuz. Şebekeye erişiminiz yok ve evinize şebekeden bağımsız güneş enerjisi kurmak, enerji ihtiyaçlarınızı karşılamak için en iyi seçeneğinizdir.

Çatınızdaki her panelin günde yaklaşık 8 saat güneş ışığı aldığını varsayalım. Günde 8 saat güneş ışığı alan 100 watt’lık bir panel, günde neredeyse 1 kilowatt saat üretecektir. Bunu yılın 365 günüyle çarparsak, yılda yaklaşık 365 kilowatt saat güneş enerjisi üretimi elde ediyoruz. Kısacası her panel yılda 365 kilovatsaat enerji sağlayacak. Daha sonra bu sayıyı alıp güneş paneli hesaplayıcımızla hesaplayabileceğiniz enerji tüketiminizle karşılaştıracaksınız.

Güneş panelleri bulutlu alanlarda çalışır mı?

Yaygın bir yanılgı, hava bulutlu olduğunda güneş panellerinin çalışmayacağıdır. Gerçekte, güneş panelleri bulutlu bir günde güneşli bir günde üreteceğinden yaklaşık yüzde 25 daha fazla enerji üretecektir. Ek olarak, güneş panelleri aslında soğuk iklimlerde sıcak iklimlere göre daha verimli çalışır.

Güneş panelleriniz düzenli olarak oldukça bulutlu bir yerde olacaksa sisteminizin ne kadar enerji toplayabileceğini hesaplarken bunu dikkate almak isteyeceksiniz. Hangi boyuttaki sisteme ihtiyacınız olduğuna dair daha doğru bir tahmin almak için güneş enerjisi hesaplayıcısına bakın .

Güneş Paneli Geceleri Elektrik Üretir mi?

Bir pil bankanız varsa, gün içinde üretilen fazla enerjiden yararlanabilirsiniz. O zaman hava bulutlu veya karanlık olduğunda yararlanabileceğiniz enerjiniz olur.

Bir buzdolabını çalıştırmak için kaç tane güneş paneline ihtiyacım var?

Ortalama bir buzdolabının çalışması için yaklaşık üç veya dört ortalama güneş paneli gerekir. Ortalama bir buzdolabı ve derin dondurucu ayda yaklaşık 100 Wh tüketir. Günde en az 8 saat güneş ışığı alan 100 watt’lık bir panel, günde neredeyse 1 kilowatt saat veya ayda 30 kWh üretecektir. Buzdolabının bu kullanımını (100kWh) ayda 30 kWh’ye bölerseniz 3,3 güneş paneli elde edersiniz. Bu, buzdolabını çalışır durumda tutmak için dört adet 100 watt’lık güneş paneline ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

100ah aküyü şarj etmek için kaç güneş paneli gerekir?

Amper x volt = watt şeklindeki kullanışlı denklemin işe yaradığı yer burasıdır. Pilinizi 12 volt ve 20 amperde şarj etmek, 100 amper saatlik bir pili şarj etmek için beş saat sürecektir. 20 amp’i 12 volt ile çarptığınızda, ihtiyacınız olan panel büyüklüğü 240 watt olacaktır, bu nedenle 300 w’lık bir güneş paneli veya üç adet 100 watt’lık güneş paneli kullanmanızı öneririz.

Kaç panele ihtiyacım olduğunu nasıl bilebilirim?

Hangi boyuttaki sistemin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyacağını belirlemek için çalıştırmayı planladığınız tüm cihaz ve cihazların bir listesini yapın. Enerji ihtiyaçlarını karşılarken dikkate alınması gereken başlıca cihazlar arasında TV, aydınlatma, su pompası, dizüstü bilgisayar, vantilatör, mikrodalga fırın ve buzdolabı yer alabilir. Sisteminizi tasarlamanıza ve ihtiyaçlarınızı hesaplamanıza yardımcı olması için Renogy güneş paneli hesaplayıcısını kullanmanızı öneririz .

Çözüm

Renogy’nin 100 watt 12 volt mono kristal güneş enerjisi başlangıç ​​kiti, hem güneş enerjisi konusunda yeni olanlar hem de tam bir aile evinden daha düşük enerji ihtiyacı olanlar için mükemmel bir çözümdür. Herhangi bir güneş enerjisi kurulumu için tüm başlangıç ​​temellerini içeren bir güneş enerjisi kitinin kolaylığını (yine de bir invertör ve akü bankası satın almanız gerekir) dizüstü bilgisayarlar, fanlar ve cihazlar gibi yaygın cihazları ve cihazları şarj etme yeteneği ile birleştirerek ışıklar, 100 watt’lık güneş paneli kitinin neden bu kadar çok yönlü ve güçlü olduğunu anlamak açık.

About BorLak

Check Also

mini güneş paneli

Mini Güneş Paneli Fiyatları

Gün geçtikçe artan ve güneş paneli kullanarak enerji üretiminin tüm evlere yayılması neticesinden güneşten enerji …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir